Droga Spółki na rynek kapitałowy za nami!

Inwestor zewnętrzny – szansa dla firm z potencjałem

Pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych na rozwój biznesu nie jest sprawą łatwą. Przedsiębiorcy sektora MSP nadal najczęściej decydują się na inwestycje ze środków własnych i kredytu. 87% środków na rozwój firmy pozyskują w bankach. Znacznie rzadziej sięgają po kapitał o charakterze udziałowym. O tym, jak zmienić tę sytuację, jak sprostać oczekiwaniom inwestorów i jak przygotować firmę do pozyskania finansowania rozmawiali uczestnicy konferencji „Droga spółki na rynek kapitałowy”, która odbyła się 23 października 2012 r. w Hotelu Arsenal Palace w Chorzowie.

Konferencja zgromadziła ponad 120 uczestników: inwestorów i przedsiębiorców zainteresowanych zarówno praktyczną wiedzą o rynku kapitałowym, jak i skutecznymi pomysłami na dochodowy biznes. Mieli oni okazję prześledzić proces pozyskania inwestora począwszy od oceny potrzeb kapitałowych przedsiębiorstwa poprzez przygotowanie prawne, podatkowe i organizacyjne firmy, aż po debiut na NewConnect i rynku głównym GPW.

Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się kapitałodawcy, a także przedsiębiorcy, którym udało się przyspieszyć rozwój firmy, dzięki zaangażowaniu doświadczonego inwestora, jak również doradcy, którzy wspierają firmy w powyższym procesie.

 

Pomoc finansowa dla firm na każdym etapie rozwoju

Kapitał o charakterze udziałowym stanowi pomoc bezzwrotną. Nie jest kredytem, a więc przy pozyskaniu nie wymaga kosztownego zabezpieczenia ani regularnych spłat. Jest formą finansowania dostępną na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, w tym również dla firm w bardzo wczesnej fazie funkcjonowania – podkreślała Regina Berdy, dyrektor projektu „Capital Express – nowa proinnowacyjna usługa doradcza dla firm z potencjałem”, którego podsumowanie stanowiła konferencja.

Przykładów na to, ze warto korzystać z takiego źródła finansowania działalności jest wiele. Do najbardziej spektakularnych należy często przywoływany życiorys Steve’a Jobsa, który miał szansę zbudować swój Apple II, a w efekcie doskonale prosperującą międzynarodową korporację, dzięki zaangażowaniu finansowemu znanego lokalnego biznesmena.

 

Po pieniądze do anioła biznesu

W Polsce tylko nieliczni innowacyjni przedsiębiorcy rozwinęli swój biznes dzięki inwestorowi zewnętrznemu. Jedną z przyczyn jest słabo rozwinięty rynek aniołów biznesu, funduszy private equity, funduszy inwestycyjnych. O tym jak ich znaleźć i przekonać mówił m.in. Przemysław Jura, prezes zarządu Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych, koordynator zarządzający Ponadregionalną Siecią Aniołów Biznesu – Innowacja - Aby przygotować się do rozmów z aniołem biznesu i do procesu inwestycyjnego trzeba przede wszystkim zdefiniować potrzeby projektu:kapitałowe, ludzkie, w zakresie know-how oraz zweryfikować obszary, w których potrzebna jest pomoc inwestora. Kolejnym elementem jest przygotowanie opisu projektu i harmonogramu jego realizacji, a także wybór kilku potencjalnych inwestorów, najbardziej obiecującychpod kątem warunków inwestycji. Wreszcie trzeba zgromadzkluczowe osoby do realizacji projektu. To ludzie są kluczem do sukcesu przedsięwzięcia, nawet w większym stopniu niż sam pomysł biznesowy.

 

Finał konkursu Capital Express

Te same zasady stosują się zresztą nie tylko do aniołów biznesu, ale wszystkich inwestorów kapitałowych. O tym, jak wygląda kolejny etap procesu inwestycyjnego, czyli rozmowa
z potencjalnym inwestorem, na jakie pytania trzeba się przygotować i co jest najważniejsze dla kapitałodawcy, można się było przekonać podczas ostatniej części konferencji.

W trakcie Road Show atuty swoich przedsiębiorstw mieli okazję przedstawić reprezentanci czterech Firm z potencjałem, laureaci konkursu Capital Express: Webriser z Jaworzna, Ravel Andrzej Gruszka
z Niemodlina, Steo Tomasz Sańpruch z Warszawy oraz Energo Ekobud Investment z Bytomia. Ich wystąpienia oceniła loża złożona z ekspertów rynku kapitałowego.

 

Ukoronowaniem wydarzenia było wręczenie certyfikatów zwycięzcom konkursu Capital Express dla Firm z potencjałem. Łącznie w ciągu 2 lat trwania projektu nagrodzonych zostało 21 małych i średnich przedsiębiorstw wytypowanych spośród 200 zgłoszonych do projektu.

 

Organizatorami konferencji była Agencja Rozwoju Lokalnego SA w Jaworznie – realizator projektu „Capital Express – nowa proinnowacyjna usługa doradcza dla firm z potencjałem”, Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych oraz firma doradcza Quest Investment Sp. z o.o.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w konferencji. Dziękujemy również naszym prelegentom oraz Partnerom i Patronom medialnym wydarzenia!

 

Copyright by Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych
projekt i realizacja: Triso.pl