InnoExpo Startup Day

 InnoExpo Startup Day – Biznesowe marzenia? Ze startupem do spełnienia!

 25 maja br. We Wrocławskim Centrum Kongresowym w malowniczym otoczeniu Hali Stulecia odbyła się międzynarodowa Konferencja InnoExpo Startup Day, której uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wcielać w życie biznesowe marzenia. Wydarzenie zgromadziło specjalistów, przedsiębiorców oraz licznych  przedstawicieli środowiska startupowego w tym właścicieli firm startupowych, które odniosły sukces rynkowy.

 


Organizatorem przedsięwzięcia był Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Komitet Współpracy Nauki i Biznesu Krajowej Izby Gospodarczej oraz Uniwersytet Wrocławski. Konferencja została poświęcona tematyce młodych, dynamicznie rozwijających się firm, które mają szansę osiągnąć niebywały sukces – czyli startupom.


Uroczystego otwarcia Konferencji dokonali Przemysław Jura, Prezes Zarządu Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (INES), Dariusz Ostrowski, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW), Tomasz Niciak, Koordynator Regionalny Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu – Innowacja (PSAB-I) oraz Kierownik Dolnośląskiego Ośrodka Transferu Wiedzy i Technologii, dr. inż. Eugeniusz Myszka – Członek Komitetu Współpracy Nauki i Biznesu Krajowej Izby Gospodarczej oraz prof. dr hab. Adam Jezierski  – Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego.

Następnie, po oficjalnych przemówieniach  i powitaniu gości rozpoczęły się wystąpienia zaproszonych ekspertów, specjalistów w zakresie rozwijania startupów oraz pozyskiwania kapitału na ich rozwój. Przedstawicielka Fundacji Kauffmana i Startup Weekend Spain, Pani Maria Encinar omówiła kwestię rozwoju startupów w ujęciu globalnym wskazując współczesne trendy na rynku, między innymi oddolne inicjatywy takie jak organizowany przez nią Startup Weekend Wroclaw.

Temat alternatywnych sposobów zdobywania kapiału dla startupów zainicjował Prezes Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych, Przemysław Jura. Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się między innymi czym są i jak funkcjonują sieci Aniołów Biznesu oraz czym różni się ten model finansowania od funduszy VC/PE oraz kredytu bankowego. Następnie Ken Globerman, przedstawiciel nowojorskiej spółki VC Global Group w Polsce wprowadził zgromadzonych w problematykę finansowania firm przez fundusze Private Equity. Objaśnił przy tym zgromadzonym jak mądrze zarządzać finansami przedsiębiorstw.


,,Jak zdobyć 10 milionów graczy i finansowanie?” na to zasadnicze pytanie starał się odpowiedzieć Prezes Zarządu Tequila Mobile, Wojciech Woziwodzki. Niewątpliwie udzielił on wielu cennych i przede wszystkim praktycznych wskazówek dla młodych startupowców.
Doświadczony ekspert, Prezes Zarządu MCI.BioVentures – Grzegorz Gromada przybliżył uczestnikom konferencji temat form i zasad pozyskiwania kapitału wysokiego ryzyka. Przedstawił w co inwestują i czego oczekują fundusze Seed i Venture Capital oraz na co należy zwrócić uwagę prowadząc rozmowy z funduszem.


Menadżer w VikingAngels.com oraz członek Norweskiego Forum Przedsiębiorców, Odd Moe, jako specjalista w dziedzinie rozwoju przedsiębiorczości omówił specyfikę środowiska startupowego oraz wskazał branże, w których pojawia się ich najwięcej na przykładzie Norwegii oraz innych krajów europejskich.
Bardzo ciekawe okazało się wystąpienie Zastępcy Dyrektora Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej Banku Gospodarstwa Krajowego, Dariusza Wielocha, który przedstawił produkty kapitałowe oferowane w ramach Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego. Pan dyrektor przedstawił  nowe możliwości jakie pojawiły w związku z uruchomieniem projektu JEREMIE zarówno przed przedsiębiorcami z regionu Dolnego Śląska jak również przed specjalistycznymi funduszami VC/PE.


Dalsze rozważania skupiły się na tematyce budowania dochodowych przedsiębiorstw, gdzie swoim bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie podzielił się Daniel Kubach, Przewodniczący Rady Nadzorczej EuCO, inwestor, oraz członek BCC. Fascynujące wystąpienie Pana Kubacha spotkało się z wyjątkowym uznaniem uczestników konferencji.


Z kolei o barierach i stymulantach rozwoju rynku VC w Polsce opowiedział Szymon Bula, Wiceprezes Zarządu Association of Business Angels Networks (ABAN).
Interesujący temat relacji między inwestorami, a pomysłodawcami poruszył Tomasz Popów (Taxi 5), doświadczony ekspert w dziedzinie optymalizacji modeli biznesowych oraz przedsiębiorca rozwijający kilka projektów z dziedziny nowych technologii. Podczas konferencji doradzał zgromadzonym jak skutecznie unikać relacji, które mogą hamować rozwój firmy.


Konferencję zamknął panel dyskusyjny, w którym doświadczeni eksperci omówili kwestie funduszy kapitałowych wysokiego ryzyka we wspieraniu Startupów.

Wśród specjalistów znaleźli się:
•    Przemysław Jura – Prezes Zarządu INES
•    Dariusz Ostrowski – Prezes Zarządu ARAW
•    Stanisław Rogoziński – Koordynator ds. Monitoringu i Ewaluacji Biznesowo - Rynkowej
•    Artur Jaskólski – Prezes Zarządu Can’t Stop Games
•    Piotr Sobczak – przedstawiciel piLAB SA
•    Michał Łuczak – przedstawiciel Secus Centrum Wsparcia Biznesu
•    Michał Chełmowski – właściciel Chelsoft
•    Tomasz Popów  –  odpowiedzialny za rozwój startupu Taxi 5


Konferencja InnoExpo Startup Day stworzyła niepowtarzalną szansę zdobycia wiedzy  przydatnej w realizacji biznesowych marzeń i innowacyjnych pomysłów. Pomocne temu były rozmowy, które nawiązywały się w kuluarach między uczestnikami Konferencji a obecnymi na niej eksprtami branżowymi. Możliwość konsultacji i wymiany doświadczeń z pewnością zaowocuje ciekawymi projektami, o których niebawem usłyszymy!


Również niebawem będziemy informować o targach finansowych InnoExpo Kapitał dla Innowacji, które już na wiosnę przyszłego roku odbędą się w kompleksie Hali Stulecia i Wrocławskiego Centrum Kongresowego. Więcej informacji już wkrótce!


Tymczasem dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, prelegentom i panelistom Konferencji InnoExpo Startup Day za przybycie i zbudowanie z nami ciekawego i owocnego wydarzenia!
Dziękujemy również naszym Partnerom i Patronom! Do zobaczenia na kolejnym wydarzeniu InnoExpo!

 

Do pobrania: PREZENTACJE

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia ! GALERIA

 

 

Organizatorzy: 

 

Partner Główny:

 

Partnerzy Merytoryczni:

Partnerzy:

  \

 

 

Patronat Honorowy:

KOMITET WSPÓŁPRACY NAUKI I BIZNESU KRAJOWEJ IZBY GOSPODARCZEJ

 

Patronat Medialny:


                

Copyright by Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych
projekt i realizacja: Triso.pl