Relacja z TechMine ver.3

4 grudnia 2012 roku odbyła się konferencja TechMine Startups ver.3 poświęcona przedsiębiorczości innowacyjnej i inwestycjom w innowacje organizowana przez TechMine Innovation Community. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.

Mimo trudnych warunków atmosferycznych i obfitych opadów śniegu, goście zaczęli się zbierać już przed godziną 16 wypełniając hotelową salę konferencyjną.

Konferencję rozpoczął tradycyjnie Łukasz Zjawiński. W telegraficznym skrócie opowiedział roczną już historię TechMine, udokumentowaną zdjęciami oraz wspartą kilkoma liczbami statystycznymi. Opowiedział o TechMine Coffee, TechMine Startups oraz TechMine Investors i powstałym z niego funduszu TechMine Fund S.A. Co istotne zamknięty dotąd fundusz, decyzją większości akcjonariuszy, otwiera się na nowych inwestorów związanych z TechMine – więcej informacji może udzielić Łukasz Zjawiński.

Następnie przeszliśmy do pierwszego wystąpienia prelekcyjnego w którym Maciej Byczyński opowiedział o lokalnym i globalnym potencjale biznesowym gamedevu. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają liczby w tej branży, jakie są perspektywy, koszty oraz ile warta jest branża w kraju i na świecie.

Następnie wystąpił Mirosław Nowak, który opowiedział historię o dwóch typach ludzi – tych którzy robią backupy i tych którzy będą robić. Wystąpienie było konkretne, a fakty zostały podane w przyjemnej formie co wywołało wiele pytań z sali na które Mirek z chęcią odpowiadał oraz zaprosił zgromadzonych na „śniadanie z backupem” podczas którego będzie można dowiedzieć się znacznie więcej o tematyce backupów.

Po drugim wystąpieniu zarządzona została krótka przerwa kawowa, podczas której można było wymienić się opiniami i poznać innych uczestników konferencji zainteresowanych innowacyjną przedsiębiorczością.

Po przerwie przyszedł czas na inwestycyjny panel dyskusyjny z udziałem inwestorów. W trakcie bardzo pouczającej dyskusji poruszone zostały takie tamaty jak:
- kto to jest właściwie inwestor i co go charakteryzuje
- jakie wyobrażenie o inwestycjach i inwestorach mają ludzie ich poszukujący
- jakie cechy powinien posiadać „idealny” projekt lub firma zgłaszająca się do inwestora
- jakie są sygnały dyskwalifikujące poszukującego kapitału w oczach inwestora
- co jest brane pod uwagę przez inwestora podczas wejścia w inwestycję
- dlaczego proces inwestycyjny trwa minimum kilka miesięcy i co się na niego składa
i kilka innych tematów, które wypłynęły z rozmowy z inwestorami.

Po panelu dyskusyjnym temat inwestycji ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji aniołów biznesu, kontynuował w swoim wystąpieniu Przemysław Jura – koordynator Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu – Innowacja. Przemek przedstawił przegląd rynku aniołów biznesu w kraju i na świecie oraz przeszedł do realnych przykładów inwestycji w których uczestniczył. Opowiedział z praktycznego punktu widzenia jak wyglądał proces inwestycji z punktu widzenia anioła biznesu oraz odpowiedział na dodatkowe pytania z publiczności.

Ostatnim prelegentem w tej części wieczoru był Marcin Kawalski. Podzielił się ze zgromadzonymi opowieścią o przedsiębiorczości oraz przyszłością technologii w branżach medycznej i kosmicznej, które nie są już science fiction a realnymi inicjatywami będącymi w fazie realizacji. Usłyszeliśmy o komercyjnych lotach w kosmos, drukowaniu tkanek i organów czy o sekwencjonowaniu genomu, które może pomóc każdemu z nas w lepszym planowaniu swojego życia i dbaniu o zdrowie. Następnie Marcin odpowiedział na szereg pytań, także na to jak trafił do Singularity University przy NASA i jakie są drogi aby się tam znaleźć. Opowiedział też o swoim projekcie telemedycyny dla krajów rozwijających się.

Następna w agendzie była przerwa podczas której można było kontynuować rozmowy z prelegentami i panelistami w kuluarach.

Po przerwie przeszliśmy do pitch session w trakcie którego przed komisją złożoną z inwestorów, miały okazję zaprezentować się młode firmy poszukujące wsparcia inwestycyjnego.

Po dwuminutowym wystąpieniu, inwestorzy zadawali pytania oraz udzielali informacji zwrotnych na temat prezentowanych biznesów.

Na zakończenie części oficjalnej odbyło się losowanie literatury biznesowej wśród uczestników konferencji oraz rozlosowano urządzenie wielofunkcyjne.

Po zakończeniu części oficjalnej, przeszliśmy do hotelowej restauracji gdzie z okazji pierwszej rocznicy istnienia TechMine był tort oraz dalsze pasjonujące rozmowy w nieformalnej atmosferze :)

Dziękujemy wszystkim prelegentom i panelistom za podzielenie się z nami wartościową wiedzą. Dziękujemy młodym przedsiębiorcom prezentującym firmy w pitch session. Dziękujemy uczestnikom za liczne przybycie oraz sponsorom i partnerom za ich wkład w konferencję.

Więcej zdjęć z wydarzenia dostępne jest na Facebooku ,zachęcamy do śledzenia  fanpage – http://www.facebook.com/TechMine – gdzie zawsze świeże informacje o TechMine.

 

Partnerem konferencji był m.in:  Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych wraz z Ponadregionalną Siecią Aniołów Biznesu - Innowacja

Żródło: www.techmine.pl

 

Copyright by Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych
projekt i realizacja: Triso.pl