Układanie paneli podłogowych uchodzi za jedną z łatwiejszych czynności wykonywanych w ramach prac remontowych. Można to zrobić samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Prawidłowo położone panele pozostaną w dobrym stanie przez wiele lat. Ich zaletami są łatwa pielęgnacja oraz imitowanie dowolnego materiału. Jak kłaść panele podłogowe?
Spis treści
Przed rozpoczęciem montażu paneli należy dokładnie zaplanować sposób wykonania tej czynności. Jeśli zostaną one położone równolegle do okna, promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia nie wyeksponują ich łączeń. Prostopadły montaż umożliwi z kolei optyczne poszerzenie wąskiego pokoju. Po wyborze kierunku ułożenia paneli należy dokonać niezbędnych pomiarów. Konieczne jest wyliczenie liczby rzędów desek i zmierzenie szerokości ostatniego z nich. Nie powinna ona wynosić mniej niż 5 cm. Trzeba pamiętać o dylatacji (szczelinach umożliwiających właściwą pracę materiału) w miejscach styku paneli ze ścianami, rurami i futrynami. Szczeliny wyznacza się przy użyciu ciasno włożonych klinów. Ich szerokość powinna wynosić przynajmniej 10 mm, natomiast w pomieszczeniach większych niż 40 m2 – 20 mm.
Przed położeniem paneli należy zaopatrzyć się w folię paroizolacyjną 0,2 mm i podkład izolujący. Izolacja zapewni wyciszenie i równe podłoże. Podczas montażu przydatne będą też kliny dystansowe, listwy przypodłogowe i wykończeniowe, wyrzynarka bądź gilotyna, gumowy młotek i drewniany klocek, miarka, ołówek, kołki montażowe oraz taśma klejąca.
Układanie paneli podłogowych jest łatwe – łączonych ze sobą elementów nie przytwierdza się do podłoża. Nie trzeba używać kleju, co znacznie przyspiesza pracę. Samo kładzenie paneli zajmie tylko jeden dzień. Można to zrobić jednak dopiero 48 godzin po przywiezieniu ich ze sklepu. Pierwszym krokiem montażu jest przygotowanie podłoża – musi ono być suche i równe. Następnie na całej powierzchni podłogi należy rozłożyć folię paroizolacyjną. Zewnętrzne brzegi muszą zostać wywinięte na ścianę i dociśnięte. Kolejne pasy powinny nachodzić na siebie na 10-20 cm i zostać złączone taśmą klejącą. Na folię nakłada się podkład izolujący. Warto pamiętać o tym, że łączenia materiałów nie mogą wypadać w tym samym miejscu. Ślizganiu się powierzchni zapobiegnie połączenie fragmentów taśmą. Podkład nie może nachodzić na ścianę, a jedynie przylegać do niej. Kolejny krok to układanie pierwszego rzędu paneli. Jeśli nie ma konieczności zwężania płyt, należy zamontować je w całości. Muszą zostać ułożone piórem w stronę ściany. Elementy łączy się ze sobą krótszym bokiem – pióro jednego panelu umieszcza się we wpuście drugiego pod kątem ok. 70 stopni i opuszcza do podłogi. Układanie paneli w kolejnych rzędach należy rozpocząć elementem resztkowym, czyli pozostałym po produkcie dociętym na końcu poprzedniego szeregu. Ostatni rząd najczęściej powinien zostać docięty na szerokość (cięcie wykonuje się po stronie brzegu z piórem). Po zakończeniu prac należy odciąć wystającą folię, usunąć kliny dystansowe, zamaskować szczeliny listwami przypodłogowymi i zamontować listwy wykończeniowe.