Kuchnia otwarta na salon – inspiracje i aranżacje


Nowoczesne budownictwo jest nastawione na oszczędność powierzchni, dlatego w większości nowych mieszkań znajdziemy kuchnię, która jest częścią salonu. Aranżacja takiego wnętrza jest znacznie bardziej wymagająca niż w przypadku dwóch odrębnych pomieszczeń. Warto dołożyć starań, by urządzenie kuchni otwartej na salon spełniało wszystkie nasze wymagania, ponieważ będzie pełniło równie reprezentacyjną funkcję co salon. O czym warto pamiętać, urządzając kuchnię otwartą na salon? 

Inspiracje i aranżacje, które ułatwią urządzenie otwartej kuchni

Urządzając tę przestrzeń, warto pamiętać o tym, że jest ona częścią salonu. Dlatego styl aranżacyjny powinien być konsekwentnie utrzymany. Bardzo dobrze prezentuje się wnętrze, w którym użyto tego samego materiału do wykonania mebli w obu pomieszczeniach. Kuchnia otwarta na salon musi być bardzo funkcjonalna – pomieszczenie wszystkich akcesoriów, produktów i większości sprzętów kuchennych w szafkach, jest tutaj obowiązkowe, ponieważ, każdy, kto wejdzie do salonu, będzie także widział wnętrza kuchenne.

Razem, a jednak osobno

Warto zastosować pewne triki, które pozwolą oddzielić, mimo wspólnej przestrzeni od siebie te dwa pomieszczenia. Kiedy otwarta kuchnia wraz z salonem tworzą dużą powierzchnię, wtedy bardzo dobrym sposobem jest montaż wyspy. Meble kuchenne z wyspą zapewniają dużą wygodę podczas pracy. Kuchnia z wyspą pozwoli także nieco osłonić miejsce robocze w kuchni. Wystarczy od strony salonu zamontować na wyspie szkło, w ten sposób wyspa będzie prezentować się ciekawie, a z oczu gości zniknie widok gotujących się garnków.

Mniejszy metraż ciekawe rozwiązanie

Kiedy urządzamy mniejsze wnętrze i nie ma możliwości montażu wyspy, warto w takiej sytuacji rozważyć zastosowanie baru śniadaniowego. W ten sposób zaakcentujemy rozdzielenie pomieszczeń, a zastosowanie wyższego blatu pozwoli zaoszczędzić przestrzeń, ponieważ zastąpi on także stół. Ze względu na swoją wysokość konieczny jest zakup wyższych stołków barowych, które po skończonym posiłku można wsunąć pod blat, dzięki czemu nie będą one zajmowały dodatkowej przestrzeni. Kuchnia otwarta na salon bez wyspy może także być atrakcyjna wizualnie i praktyczna w użytkowaniu.

Kuchnia w otwartym salonie
Duży, klasyczny, salon z otwartą kuchnią

Niezastąpiony trójkąt roboczy

Przy aranżacji każdej kuchni, zwłaszcza tej otwartej na salon, warto zastosować zasadę kuchennego trójkąta roboczego. W zasadzie tej chodzi o zastosowanie niedużych odległości między najważniejszymi sprzętami w kuchni, dzięki czemu kuchenne obowiązki przebiegają znacznie sprawniej. Przyjmuje się, że między zlewozmywakiem a lodówką odległość powinna znaleźć się w przedziale od 120 do 210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką najlepiej kiedy te odległości są takie same, między kuchenką a lodówką od 120 cm do 270 cm.

Kuchnia w kształcie litery U także może być bardzo dobrym rozwiązaniem – zabudowanie trzech ścian, pozwoli stworzyć dużą przestrzeń do przechowywania. Kuchnia otwarta na salon jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, które dzięki połączeniu dwóch odrębnych pomieszczeń pozwala na uzyskanie dużej powierzchni, dzięki czemu nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku, można poczuć się jak przestronnym  domu.

Scroll to Top