Obrazy i plakaty tekstylne na ścianę. Modny druk na tkaninie

Plakat to szczególna technologia drukarska. Rezygnuje się w nim z dominacji tekstu na rzecz jednolitości graficznej, bogactwa plam barwnych i treściowej ekspresji. Nie stosuje się również tradycyjnego składu drukarskiego, ale jednolity druk graficzny, który obejmuje również napisy. Ze względu na interesującą formę graficzną, plakaty to lubiana i modna dekoracja wnętrz – zwłaszcza tych w stylu nowoczesnym. Dawniej zdobiły one głównie pokoje młodzieży, dziś stosowane są powszechnie. Najbardziej efektowną i trwałą formą są przy tym plakaty materiałowe – to jedna z najmodniejszych form wystroju wnętrz.

Przeznaczenie plakatów na tkaninie

Wielkopowierzchniowe plakaty z materiału stosowane mogą być na całą ścianę, zastępując fototapety. Stosowane w ten sposób są bardzo efektowną dekoracją, która przypomina niezwykły gobelin lub arras. Szczególnie modne są plakaty ścienne w stylu vintage, stanowiące rekonstrukcję klasycznych dzieł polskiej szkoły plakatu.

Podobnie jak dawniej, plakaty na materiale można stosować także w pokojach dla dzieci i młodzieży: ulubione gwiazdy muzyki, który przedstawia taki plakat, to ciekawy i atrakcyjny prezent dla dziecka. Plakat materiałowy może pełnić nie tylko funkcje dekoracyjne, ale także informacyjne i marketingowe. Efektowna płachta na ścianę w siedzibie firmy lub instytucji z pewnością przykuje uwagę klientów, może też stać się narzędziem motywacji i integracji pracowników. Niewielkie plakaty z materiału to także ciekawy pomysł na reklamowy gadżet. W placówkach dydaktycznych plakaty materiałowe mogą pełnić funkcje edukacyjne, np. w formie map ściennych – są one trwalsze, niż papierowe i przyciągają uwagę uczniów.

Materiały plakatów na tkaninie

Plakat tekstylny drukowany jest najczęściej na prawdziwym płótnie o dużej gęstości. Rzadziej stosuje się tkaniny poliestrowe, które są mniej eleganckie, ale za to bardzo wytrzymałe. W obu przypadkach materiałowy plakat na ścianę pokryty jest dodatkową warstwą zabezpieczającą, która chroni go przed uszkodzeniami, a także nadaje mu połysk. Blask plakatu wydrukowanego na materiale może być dzięki temu równie efektowny, jak w przypadku plakatów drukowanych na papierze.

Przy wyborze plakatu na ścianę warto zwrócić uwagę również na jakość zastosowanych farb – sprawdzają się np. farby UV, które zapewniają ostrość kolorów i nie blakną na świetle. Plakaty ścienne z materiału nie muszą być naklejane na ścianach, co jest dużą przewagą nad plakatami papierowymi. Plakat nie niszczy ściany i można go swobodnie przemieszczać. Warto jednak oprawić je w ozdobne ramy – niekoniecznie drewniane, do tej nowoczesnej formy dekoracji wnętrz szczególnie dobrze pasują ramy z aluminium, a także proste papierowe passe-partout, które dobrze chronią brzegi plakatu.

Obrazy na tkaninie

W tych samych technikach, rozmiarach i formach, co typowe plakaty na materiale, wykonuje się również reprodukcje obrazów. Obraz na tkaninie jest o wiele bardziej efektowny, niż reprodukcje na papierze, gdyż struktura tkaniny przypomina płótno, a więc klasyczne podobrazie stosowane w tradycyjnym malarstwie olejnym. Obraz na materiale może więc stanowić reprodukcje wielkich dzieł malarstwa, tak dzieł dawnych mistrzów, jak i malarzy XX wieku – abstrakcjonistów, surrealistów czy ekspresjonistów. Wydruki na tkaninie mogą jednak stanowić także oryginalną, autorską formę ekspresji artystycznej. Sprawdzają się szczególnie dobrze jako formy realizacji grafiki komputerowej, które mogą być jednorazowe i niepowtarzalne. Często artyści współcześni posługujący się tą techniką tworzą nadruki na tkaninie stanowiące wykonane komputerowo portrety, martwe natury i pejzaże.

Istnieje także możliwość wykonania w formie plakatu na materiale własnych prac graficznych, które tworzymy na komputerze samodzielnie. Innym ciekawym pomysłem jest obraz z tkaniny, który reprezentuje rysunki dzieci. Dziecięce rysunki nie muszą być przy tym tworzone na komputerach, można je zapisać w formie cyfrowej przenosząc z papieru za pomocą technik skanowania. Możliwy jest oczywiście wydruk w formie materiałowego plakatu dowolnej innej pracy plastycznej lub fotografii.

Scroll to Top