Pokój dla chłopczyka w wieku przedszkolnym – o czym warto pamiętać?

Urządzenie pokoju przedszkolaka to problem niemalże każdego rodzica posiadającego dorastające dziecko. Pójście naszej pociechy do przedszkola to często czas na zmianę wnętrza pomieszczenia, w którym zamieszkuje nasze dziecko.

Co jest najważniejsze w aranżacji pokoju małego chłopca?

Zdecydowanie najważniejszym segmentem w pokoju dla chłopca są jego potrzeby. Wiek przedszkolny to jeden z ważniejszych momentów w życiu dziecka, albowiem wtedy bardzo wyraźnie kształtuje się obraz samego siebie oraz zainteresowania. Dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo aktywne, jak i w sferze poznawczej, a także fizycznej. W zależności od upodobań dziecka możemy zaopatrzyć się w piłkę, samochodziki itd. Konieczne będzie unikanie zostawiania pustych ścian, możemy tam wstawić przykładowo szafki. Pamiętaj, aby zachować bezpieczeństwo w pokoju dziecka jak i całym domu. Można również wstawić meble dostosowane, tylko pamiętajmy o tym, że może zabraknąć miejsca. O resztę elementów pokoju dziecka, najlepiej spytać samo dziecko, przecież to one będzie spędzało tam najwięcej czasu. Każde dziecko ma inne zainteresowania i wybieranie rzeczy do swojego pokoju może okazać się dobrą zabawą.

Pokój dziecka – jaki styl i kolorystyka?

Styl oraz kolorystykę najlepiej będzie przedyskutować z dzieckiem. Jakie ma upodobania, czy woli wzorki z postaciami zamiast zwykłych kolorowych ścian. A może maluch będzie chciał cztery różne ściany? Może ściany w intensywnym kolorze? Możesz też urozmaicić wystój ścian naklejkami.

Pokój przedszkolaka – strefa zabawy

Wiek przedszkolny to wiek, w którym dziecko uwielbia się bawić, dlatego proponujemy zrobienie w pokoju dziecka kącika, w którym będzie się znajdowało wiele zabawek. Będzie to również kącik wypoczynku chłopca. Możemy również wstawić do pokoju, niewielkich rozmiarów tablicę, na której dziecko będzie mogło wykazać się kreatywnością, poprzez rysowanie na niej. Do kącika możemy również wstawić półkę z książkami, dzięki którym dziecko będzie mogło zacząć rozwijać swoje umiejętności czytania. Aby nie zabrakło nam miejsca w pokoiku, możemy wstawić również skrzynkę do przechowywania zabawek. Fajną opcją będzie przyklejenie naklejki służącej do sprawdzania wzrostu dziecka, będzie można dzięki temu sprawdzać rozwój dziecka, a sam chłopiec będzie miał z tego zabawę.

Pokój chłopca ze strefą nauki

Ważne będzie zainwestować w pokoju chłopca w biurko. Na biurku powinny znajdywać się przybory do pisania, bloki rysunkowe, papier kolorowy, taśma, kleje, kredki, farby oraz inne akcesoria. Na biurku również nie powinno zabraknąć książek. W tym kącie będzie trzeba zadbać o dodatkowe doświetlenie. Ważne będzie to, żeby na biurku stała przynajmniej jedna lampa. Proponujemy również, żeby dziecko zaczęło uczyć się, dbać o porządek, dbając właśnie o czystość na biurku.

Biurko przy oknie

W pokoju twojego dziecka konieczne będzie trzeba zadbać o to, żeby ustawienie biurka w pokoju wyznaczało dostęp do światła słonecznego. Pamiętaj również o tym, że siedząca przy nim osoba nie może sobie zasłaniać źródła światła. Dlatego, jeśli nasz chłopiec jest praworęczny to biurko powinno stać lewym bokiem do okna, a jeśli leworęczny to, prawym bokiem. Bardzo niekorzystnym ruchem byłoby ustawienie go tyłem do okna lub tyłem do drzwi.

Scroll to Top