Ściana z czerwonej cegły w salonie – pomysł na salon z cegłą

Obraz canvas na ścianie
Obrazy drukowane na płótnie – moda na „canvasy”
4 października 2022
Płytki samoprzylepne winylowe
Płytki winylowe na ścianę i podłogę – tak wygodnie jeszcze nie było!
23 listopada 2022
Salon z czerwoną cegłą

Salon z czerwoną cegłą

Ściana z czerwonej cegły w salonie to motyw, który został spopularyzowany za sprawą coraz modniejszego stylu loftowego i industrialnego. W nich cegła na ścianie występuje naturalnie, bowiem lofty wywodzą się ze starych pomieszczeń pofabrycznych, w których nikt nie zaprzątał sobie głowy tynkowaniem i malowaniem ścian. Dzisiaj takie rozwiązanie wybierają ci, którym zależy na ciekawszym, intrygującym efekcie i stworzeniu pokoju dziennego z charakterem. Jak wykreować ceglaną ścianę w salonie i co na niej powiesić?

Ściana z czerwonej cegły w salonie – jak zrobić?


Ceglana ściana w salonie może powstać na kilka różnych sposobów, różnym kosztem i przy różnym nakładzie pracy. Najprościej jest taką ścianę stworzyć za pomocą tapety z motywem czerwonej cegły, najlepiej z efektem 3D. Takie rozwiązanie jest proste, szybkie i stosunkowo tanie. Nie każdego jednak zadowoli, gdyż z bliska szybko dostrzeżemy, że cegła nie jest autentyczna. Inny sposób to naklejenie cienkich płytek cegły na gładką ścianę. Takie materiały nie należą do szczególnie kosztownych, ale ich montaż wymaga zatrudnienia fachowca lub posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie układania płytek ściennych. W najlepszej sytuacji są osoby, które mieszkają w ceglanym domu. W takim przypadku wystarczy usunąć ze ściany warstwę tynku i zaimpregnować cegłę odpowiednim preparatem, aby zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi. 


Jaki efekt daje ceglana ściana w salonie?


Należy wiedzieć, że salon z czerwoną cegłą stanie się optycznie mniejszy – zwłaszcza jeśli nie jest dobrze oświetlony. Jeśli marzymy o cegle w małym pomieszczeniu, musimy ograniczyć się więc do niewielkiej powierzchni ściany lub zdecydować się na cegłę w jasnym kolorze. Zasadniczo, wykończenie z cegły czerwonej prezentuje się dobrze w trzech stylach aranżacyjnych: loftowym, industrialnym i rustykalnym. Niekiedy pojawia się również w stylu skandynawskim jako przełamanie, dodające wnętrzu charakteru. Nie sposób ukryć bowiem, że ceglana ściana jest bardzo wyrazista. Przyciąga uwagę i ochładza wnętrze, ponieważ ma w sobie typowo industrialną surowość. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się zatem wtedy, kiedy salon wieje aranżacyjną nudą.


Jak udekorować ceglaną ścianę?


Salon z ceglaną ścianą nie potrzebuje już wielu dekoracji, ponieważ takie wykończenie jest wystarczająco ozdobne i wyraziste. Niemniej jednak na ścianie z cegły mogą pojawić się pewne minimalistyczne ozdoby. Najlepiej na tle czerwonych cegieł prezentują się przede wszystkim soczyście zielone rośliny, jak modna monstera czy mech. Inną opcję stanowią ozdobne lampy, które podkreślą niebanalną fakturę cegły na ścianie. Taka powierzchnia może zostać udekorowana również za pomocą obrazu, plakatu czy innego typu dzieła sztuki. Wskazane jest jednak, aby grafika współgrała ze stylem aranżacyjnym wnętrza i zachowywała jego proporcje. 

Ściana z naturalnej, czerwonej cegły

Czerwona cegła w salonie może zdobić ścianę multimedialną, ścianę za kanapą czy pustą ścianę, na której zwykle wieszane są dekoracje. W każdym przypadku wprowadzi do aranżacji świeżość i niebanalny efekt surowości, który nadaje charakter.

Ewa Pakulska
Ewa Pakulska
Jestem Ewa. Kocham dobry design i metamorfozy wnętrz. Lubię koty i z nimi dzielę przestrzeń. Zapraszam na mojego bloga o wnętrzach, zainspiruj się i znajdź coś dla siebie.

Komentarze są wyłączone.